Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av hissar och rulltrappor samt utrustningar för vertikala transporter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 658 749 | 659 998 | 718 912 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 24 755 | 15 409 | 12 264 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 286 | 22 232 | 22 247 |
| Årets resultat (tkr) | 16 758 | 9 777 | 17 376 |
| Summa tillgångar (tkr) | 444 344 | 445 118 | 392 816 |
| Antal anställda | 241 | 244 | 262 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 658 749 | 659 998 | 718 912 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 24 755 | 15 409 | 12 264 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 286 | 22 232 | 22 247 |
| Årets resultat (tkr) | 16 758 | 9 777 | 17 376 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 295 | 2 358 | 10 320 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 441 051 | 442 762 | 382 496 |
| Tillgångar (tkr) | 444 344 | 445 118 | 392 816 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 121 173 | 114 185 | 112 089 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 137 962 | 137 312 | 127 863 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 185 210 | 193 621 | 152 865 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 444 344 | 445 118 | 392 816 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 260 | 2 638 | 2 095 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 152 187 | 159 327 | 163 723 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 74 578 | 83 556 | 78 848 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 241 | 244 | 262 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 733 | 2 705 | 2 744 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 950 | 1 006 | 934 |
| Vinstmarginal | 3.8% | 2.3% | 1.7% |
| Soliditet | 27.3% | 25.6% | 28.5% |
| Kassalikviditet | 227.9% | 207.8% | 214.1% |
Schindler Hiss AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Schinac Verwaltungs AG och koncernmoderbolag är Schindler Holding AG. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av hissar och rulltrappor samt utrustningar för vertikala transporter samt därmed förenlig verksamhet.